SEO Stratejileri

SEO Stratejileri

İşte dijital pazarlamacılar arasında bir klişe: Arama motoru optimizasyonu (SEO) eskiden olduğu gibi değil.

Sıklıkla duymadığınız gerçek bir ifade: 2018 için SEO stratejiniz anahtar kelimelere odaklanmamalıdır.

Bugünlerde çoğu işletme SEO’nun temel kavramlarını ve neden önemli olduğunu anlıyor. Ancak, işiniz için sağlam bir SEO stratejisi geliştirmek ve yürütmek söz konusu olduğunda, müşterilerinizin aradığı anahtar kelimeler için içerik oluşturmak hem zor hem de yanlıştır.

SEO Stratejisi Nedir?

Modern SEO stratejisi, bir web sitesinin içeriğini konuya göre düzenleme sürecidir. Bu, Google gibi arama motorlarının arama yaparken kullanıcının amacını anlamasına yardımcı olur. İlk olarak konuların etrafındaki bir web sayfasını optimize ederek, bu konuyla ilgili uzun kuyruklu anahtar kelimeler için iyi bir sıralama yapabilirsiniz.

İşte tüm SEO tabanlarınızın 2018’de kapandığından emin olmak için atabileceğiniz sekiz adım var. Ardından, ücretsiz SEO’yu planlamak için ücretsiz planlama şablonunuzu alın.

 

1. Adım: Konuların bir listesini yapın

Anahtar kelimeler SEO’nun kalbinde yer alıyor, ancak aslında organik bir büyüme oyunu için ilk adımınız değiller. İlk adımınız, bir aydan diğerine kapsamak istediğiniz konuların bir listesini yapmaktır .

Başlamak için, ürününüzle veya hizmetinizle ilişkili yaklaşık 10 kısa kelime ve terim listesi oluşturun. Arama hacmini belirlemek ve işletmeniz için anlamlı olan varyasyonları bulmak için Google’ın Anahtar Kelime Aracı’nı kullanın .

Anlatabileceğiniz gibi, bu konuları popüler kısa kuyruklu anahtar kelimelerle ilişkilendiriyorsunuz, ancak tek tek blog yayınlarını bu anahtar kelimelere ayırmıyorsunuz. Bu anahtar kelimeler, yalnızca web sitenizi arama için optimize etmeye başlıyorsanız, Google’da yüksek puan almak için çok rekabetçi. Bu konuları nasıl kullanacağımıza bir dakika içinde gideceğiz.

2. Adım: Bu Konulara Dayalı Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Listesi Yapın

Belirli anahtar kelimeler için sayfalarınızı optimize etmeye başladığınız yer. Tanımladığınız her sütun için, anahtar kelime aracınızı kullanarak, orijinal konu anahtar kelimesine daha derinden giren, beş ila 10 uzun kuyruklu anahtar kelimeyi tanımlayın.

Örneğin, “SEO” konusuna düzenli olarak içerikler oluşturuyoruz, ancak Google’da bu kısaltmada yalnızca bu kadar popüler bir konu için iyi bir sıralama yapmak hâlâ çok zor. Aynı anahtar kelimeyi ve potansiyel olarak aynı arama motoru sonuç sayfasını (SERP) hedefleyen birden fazla sayfa oluşturarak kendi içeriğimizle rekabet etmeyi de riske ediyoruz. Bu nedenle, anahtar kelime araştırması yapmak, arama motorları için görüntüleri optimize etmek, (şu anda okuyor olduğunuz) bir SEO stratejisi oluşturmak ve SEO içindeki diğer alt konular hakkında da içerik oluşturuyoruz.

Adım 1’de tanımladığınız her büyük konudaki belirli bir kavramı açıklayan blog yazısı veya web sayfası fikirleriyle ortaya çıkmak için alt konular kullanın. Her bir blog yayınının temel alınacağı uzun kuyruk anahtar kelimelerini belirlemek için bu alt konuları anahtar kelime araştırma aracınıza ekleyin .

Birlikte, bu alt konular bir küme oluşturur. Yani, 10 sütun konu varsa, her biri beş ila 10 alt küme içeren bir kümeyi desteklemeye hazır olmalıdır. Bu SEO modeli bir “konu kümesi” olarak adlandırılır ve modern arama motoru algoritmaları, kullanıcılara aradıkları bilgileri bağlamaları için onlara bağlıdır.

Bunu şu şekilde düşün: İçeriğinize ne kadar spesifik olursa, kitlenizin ihtiyaçları o kadar belirgin olur – ve bu trafiği potansiyel müşterilere yönlendirirseniz o kadar fazla olur. Google, taradığı web sitelerinde değeri nasıl bulur; Genel bir konunun işleyişini inceleyen sayfalar, bir kişinin sorgusuna en iyi cevap olarak görülmekte ve daha üst sıralarda yer alacaktır.

3. Adım: Her Konu için Sayfa Oluşturun

Web siteleri ve arama motorlarında sıralama söz konusu olduğunda, bir avuç anahtar kelime için bir sayfa almaya çalışmak imkansız olabilir. Ama kauçuğun yolla buluştuğu yer:

1. Adım’da bulduğunuz 10 başlık konusunu ele alın ve 2. adımda her küme için hazırladığınız uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanarak konuyu yüksek düzeyde özetleyen bir web sayfası oluşturun. Örneğin, SEO’da, anahtar kelime araştırması, görüntü optimizasyonu, SEO stratejisi ve tanımlandığı gibi diğer alt konuların tanıtıldığı kısa bölümlerde SEO tanımlanabilir. Her bir sütun sayfasını, bir yayın metni olarak düşünün. Burada, okuyucularınızı blog yayınlarında ayrıntılı olarak inceleyeceğiniz alt konular hakkında bilgilendiriyorsunuz.

Kaç tane farklı sütun sayfası oluşturmanız gerektiğini belirlemek için anahtar kelime listenizi kullanın. Son olarak, sütun sayfalar oluşturduğunuz konuların sayısı, işletmenizin sahip olduğu farklı ürün, teklif ve konumlarla aynı olmalıdır. Bu, potansiyel müşterileriniz ve müşterilerinizin, hangi anahtar kelimeleri kullanıyorlarsa kullanın arama motorlarında sizi bulmasını çok daha kolaylaştıracaktır.

Her web sayfasının , potansiyel müşterileriniz ve müşterileriniz için alakalı içerik içermesi ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için sitenizdeki sayfalara resim ve bağlantılar eklemesi gerekir. 4. adımdaki bu bağlantılar hakkında konuşacağız.

4. Adım: Bir Blog Oluşturun

Bloglama , anahtar kelimeler için sıralamak ve web sitenizin kullanıcılarını meşgul etmek için inanılmaz bir yol olabilir. Sonuçta, her blog yayını, arama motorlarında sıralamak için başka bir şans veren yeni bir web sayfasıdır. İşletmeniz zaten bir bloga sahip değilse, bir tane oluşturun. Bu, her bir alt konu üzerinde ayrıntılı olarak çalışacağınız ve aslında Google’da gösterilmeye başlayacağınız yerdir.

Her blog gönderisini yazarken ve kümelerinizi doldururken, üç şey yapmalısınız:

  1. Öncelikle, uzun kuyruk anahtar kelimenizi sayfa boyunca üç veya dört kattan fazla eklemeyin. Google, tam olarak eşleşen anahtar kelimeleri eşleştiğini sık sık görmez. Aslında, anahtar kelimenizin çok fazla örneği “anahtar kelime doldurma” yaptığınız arama motorlarına kırmızı bayrak olabilir. Bu web sitenizi cezalandırabilir ve sıranızı düşürebilir.
  2. İkincisi, bu konuda oluşturduğunuz sütun sayfasına bağlantı verin . Bunu, içerik yönetim sisteminizdeki (CMS) etiketler şeklinde veya makalenin gövdesindeki temel bağlantı metni olarak yapabilirsiniz.
  3. Her blog yayınınızı yayınladıktan sonra , bu alt alanı destekleyen sütun sayfasından bağlantıyı ekleyin . Sütun sayfanızda, bu blogun alt alanını tanıtan noktayı bulun ve bağlantıyı buraya bağlayın.

Hem sütun hem de kümeyi bu şekilde bağladığınızda, Google’a, uzun kuyruk anahtar kelimesi ile sıralamaya çalıştığınız kapsamlı konu arasında bir ilişki olduğunu söylüyorsunuz.

Adım 5: Sayfa Yetkisini Geliştirmek İçin Her Hafta Blog

Yazdığınız her blog yazısı veya web sayfasının bir konu kümesine ait olması gerekmez. Ayrıca, web sitenizin otoritesini Google’ın gözünde vermek için müşterilerinizin ilgilendiği teğet konular hakkında yazılı olarak bir değer var. Bu, birincil konularınıza içerik eklerken, Google’ın alan adınıza daha fazla dikkat etmesi için işaret edecektir.

Bunu göz önünde bulundurarak, haftada en az bir kez blog yazmayı unutmayın. Unutmayın, öncelikle arama motorları değil, kitleniz için blog hazırlıyorsunuz. Kitlenizin ve / veya potansiyel müşterilerinizin ilgilendiği şeyleri yazın, uygun olan yerlerde alakalı anahtar kelimeler eklediğinizden emin olun ve kitleniz yavaşça fark etmeye ve tıklamaya başlar.

Her bir konunun öneminin eşit olmayacağını ve kümelerinizin yerden kalktıkça, şirketinizin ihtiyaçlarına göre öncelik vermeniz gerektiğini unutmayın. Bu yüzden, oluşturmak ve sıralamak istediğiniz tüm farklı web sayfalarının bir listesini oluşturun. Ardından, bir zamanlama geliştirmek ve bu sayfaları oluşturmak için bir saldırı planı tasarlayın.

Listenizi güncel tutun ve hangi web sayfalarının iş hedeflerinize en iyi şekilde ulaşmanıza yardımcı olacağını önceliklendirin.

6. Adım: Bir Bağlantı Oluşturma Planı oluşturun

Konu kümelenme modeli bu sene SEO’da ilerlemenizdir, ancak web sitesi içeriğinizin oluşturulduktan sonra daha üst sıralarda yer almasının tek yolu bu değildir.

İlk beş adımımız, sayfa SEO taktikleri için ayrıldı . Link oluşturma, sayfa dışı SEO’nun birincil amacıdır ve ayrıca arama motorlarının web sayfalarınızı nasıl sıraladığının büyük bir faktörüdür. Bağlantı kurma nedir? Sorduğuna sevindim.

Link oluşturma, web sitenize web sitenize başka yerlerden gelen linkleri (“backlink” olarak da bilinir) çekme işlemidir. Genel bir kural olarak, kaynak web sitesinin sahip olduğu sayfa yetkisi ne kadar fazla olursa, bağlantıyı kurduğu web sayfasının büyüklüğü de o kadar büyük olacaktır.

Web sitenize gelen bağlantıları çekebileceğiniz tüm farklı yolları beyin fırtınası yapmak için biraz zaman ayırın. Küçük başlayın – belki de sitelerinize bağlantılar sağlamak için bağlantılarınızı diğer yerel işletmelerle paylaşın. Birkaç blog yazısı yazın ve bunları Twitter, Facebook, Google+ ve LinkedIn’de paylaşın. Web sitenize geri dönebileceğiniz bloglama fırsatları için diğer blog yazarlarına yaklaşmayı düşünün.

Gelen bağlantıları çekmenin bir başka harika yolu da blog’unuzu güncel olaylar veya haberler ile ilgili makaleler yayınlamaktır. Bu şekilde, sektörünüzdeki bir endüstri etkileyicisinden veya diğer blogculardan bağlantı kurduğunuz için çekim yaptınız.

7. Adım: SEO Haber ve Uygulamalarına Devam Edin

Genel pazarlama ortamı gibi, arama motoru alanı da sürekli gelişiyor. Mevcut trendlerin ve en iyi uygulamaların üstünde kalmak zor bir iştir, ancak web sitenizi ve SEO stratejinizi etkileyebilecek SEO haberlerinin ve değişikliklerinin üstünde kalmanızı kolaylaştıracak birden fazla çevrimiçi kaynak vardır.

İşte kontrol edilecek birkaç kaynak var:

  1.  SEOmoz
  2.  SEOBook
  3.  Arama Motoru Yuvarlak Masa
  4.  Arama Motoru Arazi
  5.  Bu Blog!

Adım 8: SEO Başarınızı Ölçün ve İzleyin

SEO çok zaman ve çaba gerektirebilir. İşinizin meyvelerini göremiyorsanız, tüm bu zaman ve emeği ne kadar iyi harcıyorsunuz? SEO planınızı takip edip başarınızı ölçmek için günlük, haftalık veya aylık olarak takip edebileceğiniz birçok metrik vardır.

İlgilendiğiniz metrik organik trafiktir (belirli bir arama motorundan gelen trafik), hem genel organik trafik numaranızı hem de sayfalarınızın sayfalarınızdaki her uzun kuyruk anahtar kelimesinin altında nasıl sıralandığını görmenize olanak tanıyan bir araç arayın. hedeflemesi. SEMrush sadece bu amaç için mükemmel bir raporlama aracıdır.

Web sitenize organik aramadan ne kadar trafik geldiğini izleyebilmeniz için Excel, Google E-Tablolar veya bir web analizi paketi kullanarak aylık bir gösterge paneli oluşturun.

Ayrıca, endeksli sayfaları, potansiyel müşterileri, YG’leri, gelen bağlantıları, anahtar kelimeleri ve SERP’ler üzerindeki gerçek sıralamanızı (arama motoru sonuç sayfaları) izlemek, başarınızı tanımanıza ve aynı zamanda fırsat alanlarını belirlemenize yardımcı olabilir.

Bu gönderiyi paylaş