Dijital Varlık Nedir? 2021’de Dijital Varlığınızı Arttırmanın 5 Yolu

adana sosyal medya

Dijital Varlık Nedir? 2021’de Dijital Varlığınızı Arttırmanın 5 Yolu

Dijital Varlık nedir?

Basit terimlerle Dijital Varlık, ‘işletmenizi çevrimiçi göstermektir’. Dijital Durum, herhangi bir kişi işletmenizi çevrimiçi olarak aradığında önemlidir. Bir web sitesi, sosyal medya platformları, iş rehberi listesi, müşteri incelemeleri ve diğer çevrimiçi kaynaklar gibi kaynakların yardımıyla dijital varlık oluşturmak gerçekten kolaydır.

İşletmeniz için Dijital Varlık oluşturmanıza yardımcı olacak ilk 7 şey listesi.

  1. Çevrimiçi Web Sitesi Oluşturun
  2. Sosyal Medyayı Kullanma (Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, Pinterest, TikTok, Reddit ve daha fazlası…)
  3. İşletme Listesi (Google My Business, Yelp, Better Business Bureau, Trustpilot ve daha fazlası ..)
  4. İşletme Konumu Listesi (Google Haritalar, Apple Haritalar, Bing Haritalar ve daha fazlası ..)
  5. Katılan Çevrimiçi Soru-Cevap Siteleri (Quora, StackExchange, Yahoo Answers ve daha fazlası ..)
  6. Yerel Dizin Listesi (Sarı Sayfalar, Beyaz Sayfalar, Foursquare ve daha fazlası…)
  7. Dijital Reklamcılık (Google Ads, FB-Insta Ads, Twitter Ads, Bing Ads, AdMob ve daha fazlası…)

Arama motoru optimizasyonunda (SEO) çalışmak için zaman harcayan herkes, sektörün her zaman değiştiğini bilir, çünkü önde gelen arama motorları sürekli olarak algoritmalarını günceller ve değiştirirler. SEO ekipleri, içeriklerinin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) mümkün olan en yüksek sıralamaya ulaşmasını sağlamak için sürekli olarak en yeni kurallardan yararlanmaya çalışırken, Google ve Bing gibi arama motorları, arama yapanlara mümkün olan en iyi şeyi sağlamak için en doğru arama sonuçlarını çıkarır.

Modern dijital pazarlama , sağlam bir SEO stratejisi, aktif ve ilgi çekici bir dijital varlık ve çok fazla çaba ve sabır gerektirir. Görünüşe göre her yeni yıl güncellemelerden dolayı yeni aksamalar getirir.

Markanızın sağlam bir dijital varlık geliştirmesini istiyorsanız, dijital pazarlamaya yaklaşımınızı yeniden değerlendirmenin zamanı gelmiş olabilir. Denenmiş ve onaylanmış yöntemleriniz yine de kabul edilebilir sonuçlar sunsa da, genellikle şaşırtıcı sonuçlarla dijital pazarlama stratejinizi geliştirmenin birçok yolunu bulabilirsiniz.

Yapmanız Gerekenler

Her arama motorunun altın kuralı, kullanıcıya aramaları için mümkün olan en kısa sürede en doğru sonuçları sağlamaktır. Arama motorları, kullanıcıların sorgularını en alakalı sonuçlarla eşleştirmek için çeşitli yöntemler kullanır. Bu arama motorlarının arkasındaki algoritmalar, daha iyi kullanıcı deneyimleri sağlamak için sürekli olarak değiştirilmekte, geliştirilmekte ve ayarlanmaktadır. Arama motorlarının nasıl çalıştığından yararlanmak için sitenizi ve bloğunuzu ideal müşterilerinize hitap eden iyi yazılmış, değerli içerikle doldurmanız çok önemlidir.

Dijital pazarlamanın ilk günlerinde, pek çok gereksiz içerik pazarlamacısı,  kullanıcılar tarafından zar zor okunabilen anahtar kelimelerle doldurulmuş içeriği yükledi. Bu içerik, en eski arama motoru botlarının, anahtar kelimeleri, bağlantıları ve kullanıcı girdisiyle eşleşecek diğer veri noktalarını bulmak için çevrimiçi içerikte gezinen programların dikkatini çekmeyi amaçlıyordu. Bu hızla bir trend haline geldi ve Google gibi önde gelen arama motorları, anahtar kelime doldurmayı ve diğer siyah şapka SEO taktiklerini cezalandırmak için hızlı hareket etti.

Bugün Google, bir hedef hitap eden alakalı, yüksek kaliteli içerik yayınladıkları için web sitelerini ödüllendiriyor. İnsan okuyuculara yönelik yüksek kaliteli SEO içeriği oluşturmak için gereken zamanı ve çabayı zaten harcıyorsanız, eğrinin önündesiniz demektir.

Pazarınızı ve hedef müşterilerinizi araştırmak için düzenli olarak zaman ayırmalısınız. Tüketici tercihleri ​​zamanla değişiyor, sektör eğilimleri değişiyor ve pazar bundan altı ay sonra aynı olmayabilir.

Esasen, işiniz ve içindeki müşterilerle ilgili en iyi sekmeleri tutmanız gerekir, böylece size daha fazlası için geri gelmelerini sağlamak için en yüksek kaliteli içeriği ve daha iyi deneyimleri sunmaya devam edebilirsiniz .

2021’de Dijital Varlığınızı Arttırmanın 5 Yolu

Muhtemelen mevcut hedefleriniz için işe yarayan sağlam bir dijital pazarlama stratejisi geliştirdiniz, ancak pazarlama stratejinizi geleceğe hazır hale getirmek için her zaman biraz daha fazla zaman ve çaba harcamaya değer.

2021 için içerik pazarlama stratejinizi geliştirirken, aşağıdaki ipuçları daha başarılı olmanıza ve hedef kitlenizle bağlantı kurmanın yeni yollarını keşfetmenize yardımcı olabilir:

adana sosyal medya

1. Müşteri  Araştırmasına Yatırım Yapın

Çekirdek müşterilerinizi ne kadar iyi tanıyorsunuz? Ulaşmak istediğiniz, ancak henüz bu kadar güçlü bir şekilde bağlantı kurmadınız müşteri türleri hakkında bir fikriniz var mı? Müşteri araştırması, 2021’nin en değerli pazarlama yatırımlarınızdan biri olabilir. Etkili kullanıcı araştırması , hedef pazarınızın istek ve ihtiyaçlarını daha iyi anlamanızı sağlayabilir, daha kesin olarak onların ilgi alanlarına ve hedeflerine yönelik içerik geliştirmenize yardımcı olabilir.

Anketler,  kullanılabilirlik testleri ve A / B testleri, hedef müşterilerinize değerli bilgiler sağlayabilir. En iyi müşterilerinizin kim olduğunu, çevrimiçi zamanlarını nasıl geçirdiklerini ve onlara etkili pazarlama kampanyalarıyla ulaşmanın en iyi yollarını belirlemek için zaman içinde topladığınız verileri kullanarak birkaç müşteri profili geliştirin.

2. Yeni Sosyal Medya Platformlarına Genişleyin

Şimdiye kadar hemen hemen her işletmenin bir Facebook profili vardır, ancak diğer sosyal medya kuruluşları farklı izleyicilerle bağlantı kurmak için harika olabilir. Instagram ve Snapchat, yeni ürünleri görüntülemek ve video içerik parçacıkları yüklemek için ideal yerler olabilir. Ayrıca fotoğraf içeriği için de harikadırlar ve Twitter, sıcak hikayeler ve en son haber güncellemeleri için gidilecek yerdir.

Hedef müşterilerinizin zamanlarını sosyal medyayı kullanarak nerede geçirdiklerini belirleyin ve 2021’de yeni bir platformda takiplerini geliştirmeye çalışın. Müşteri profillerini incelemek için biraz zaman ayırın ve hangi sosyal medya platformlarının onlara daha çok hitap edeceğini belirleyin. Bu, kapsamlı kullanıcı araştırmasının strateji oluşturmak için bu kadar etkili bir araç olmasının bir başka nedenidir.

3. Markanızın Otoritesini Artırın

Hedef kitleniz en son sektör haberleri için size güvenebileceklerini biliyor mu? Size ne kadar bilgilendirici ve değerli olduklarını anlatmak için blog yazılarınıza düzenli olarak yorum yapıyorlar mı? Marka otoritesi, kitlenizle daha derinden bağlandıkça oluşur. Hedef kitlenize sürekli olarak alakalı içerik sağladığınızda ve neden bahsettiğinizi bildiğinizi kanıtladığınızda, doğal olarak otorite inşa edersiniz.

Marka otoritenizin SEO üzerinde de önemli bir etkisi vardır, bu nedenle bir sektör lideri olarak yerinizi kanıtlamak için fırsatlar arayın. Örneğin, bloğunuzda içerik yayınlarsanız ve katkıda bulunan yazarlarınızı onlar için ayrıntılı yazar biyografileri oluşturmadan “personel” olarak listelerseniz, bu, otoritenizi oluşturmak ve yeni EAT kapsamında bazı kolay SEO puanları kazanmak için kaçırılmış büyük bir fırsattır. 

4. NLP SEO için Sesli Arama ve Planlamayı Kullanmaya Başlayın

Arama motorları daha akıllı hale geliyor ve Google için en yeni güncellemeler arasında Transformers’ın Bidirectional Encoder Temsilleri olan BERT bulunuyor . Bu yeni sistem, kullanıcı aramalarını, özellikle tipik olarak daha uzun kuyruklu anahtar kelimeler ve doldurucu kelimeleri gerektiren sesli aramaları daha doğru bir şekilde yorumlamak için tasarlanmış doğal bir dil işlemci (NLP) sistemidir.

Web geliştirme ve içerik oluşturma söz konusu olduğunda muhtemelen mobil öncelikli bir yaklaşımı benimsemiş olsanız da, artan sesli aramalara hazırlanmak için bu dersleri aktardığınızdan emin olun. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ve kullanıcıların sesli arama yapmak için muhtemelen cihazlarına konuşacakları doldurucu kelimelerle daha ayrıntılı anahtar kelime dizeleri gibi daha fazla NLP SEO öğesi eklemenin yollarını aramaya başlayın.

5. Video İçeriği Oluşturmaya Yatırım Yapın

İçerik, başarılı bir SEO’nun anahtarı olarak hala çok üstündür, ancak ürettiğiniz içerik türü, diğer bazı markaların sunduklarına kıyasla biraz eski olabilir. Video içeriği, neredeyse her marka için inanılmaz bir potansiyele sahiptir. Nasıl yapılır videoları, ürün tanıtımları, tesis turları, “ekiple tanışma” görüşmeleri ve sahne arkası vitrinleri tüm olasılıklardır. Video içeriği de oldukça paylaşılabilir, bu nedenle bu, sosyal medyadaki varlığınızı güçlendirmenin harika bir yolu olabilir.

Her marka farklıdır ve her pazar alanı farklıdır.

Tüketici zevkleri ve davranışları sürekli değişiyor ve SEO’nun hızla değişen kurallarına ve pazarınızın değişen taleplerine ayak uydurmak için bir yıpratma savaşı gibi hissedebilirsiniz. Önceden planlama yapmak ve bir sonraki hamleleri tahmin etmek her zaman mümkün olmayabilir, ancak daha önce bahsedilen öneriler, eğrinin önünde kalmanıza ve 2021 ve sonrası için daha esnek, uyarlanabilir bir SEO stratejisi oluşturmanıza yardımcı olabilir.

YILA MEVCUT PAZARLAMA STRATEJİNİZİ KAPSAMLI BİR ŞEKİLDE GÖZDEN GEÇİREREK BAŞLAYIN VE İYİLEŞTİRME ALANI ARAYIN.

Bu gönderiyi paylaş