Marka Tescili

Marka Tescili

Marka Tescili

Türkiye’de dahil olmak üzere dünyanın birçok ünlü markası günümüzde marka tescili yaparak hem kendi ismini hem de firma ismine ait alt tabaka oluşumları dâhil birçok ürünlerini de koruma altına alabilmektedir. Bir firmaya ait ürün veya hizmetlerini marka tesciline dahil ederek, bir başka oluşumun bu ismi, alt tabaka oluşumlarını ve aynı zamanda ürünlerini muhafaza altına alarak kopyalama veya tekrarlama gibi oluşumların önüne geçmesine vesile olmaktadır. Bunların yanı sıra benzeri ürünleri veya bir ürün ya da hizmeti bağlı olduğu firmanın dışında bir diğer firmanın ürünlerinden veya hizmetlerinden ayırt edebilmek için logo ve benzeri işaretlerinde kullanılması marka tescili olarak nitelendirilmektedir.
İşaretler içerisinde yer alan semboller, sözcükler, şekiller, harfler veya çeşitli görsel ifadeler ile belirtilen görünümler marka tesciline tabi edilmektedir. Ürün veya hizmetleri konusunda herhangi bir tescilli bir markanın, tescilsiz ve hak sahibi olamayan bir marka tarafından ürünün ya da hizmetin aynısını kullanma yetkisi olmadığı gibi, gerçek hak sahibinin bu duruma itiraz ederek işi hukuki yollara kadar götürebilmesi ve bu doğrultuda %100 hak sahibi olduğundan haklı çıkacağı da marka tesciline dayalı bir özelliktir.
adana marka tescili

Marka Tescili Nasıl Yapılır Ve Ne Kadar Bir Süre İçerisinde Onaylanır ?

Ürün veya benzeri hizmetler sunan firmanın başvurusu üzerine tüm işlemler Türk patent ve Marka Kurumu tarafından incelenmektedir. Müracaat nezdinde tarafınıza uygun marka önerilerek size ait sektör kodları ile belirtilmektedir. Yapılacak başvurunun ardından TPE uzmanları tarafından gerçekleşecek olan marka tescili araştırılarak yaklaşık 5 ila 8 aya kadar uzayan bir süreç içerisinde gerekli tüm incelemeler ve doğruluk onayları sağlandıktan sonra işlem görmektedir. Buna karşın markanız RED onayı alabilir veya kısmi olarak ta RED onayı çıkabilmektedir.

Marka Tescil Başvurusunu yapmadan önce Markanın ilgili sınıfta daha önce herhangi bir  başvurusunun yapılıp yapılmadığına bakılması gerekir.  Araştırma işlemi Markanın görsel, işitsel yönlerden değerlendirmelerinden geçip çok iyi analiz edilmesi gerekir. Bu işlem internet alan adı araması gibi yapılmamalıdır. Markanın ilgili olduğu sınıfların tespitini yapmak da yine Marka Tescil başvurusundaki en önemli aşamalardandır. Yanlış sınıfta yapılan başvuru ileride sizleri hak kaybına uğratabilir.. Bu aşamada yapılacak Marka sorgusu Markanın diğer Markalarla benzerlik sorgulamasıdır.

Marka Tescil Başvurusu firma adına olduğu gibi şahıs adına da yapılabilmektedir. Marka Tescil Başvurusu yapıldığı gün, saat ve dakika itibariyle koruma altına alınır. Marka Tescil başvurusunun yapılmasından sonra Türk Patent Enstitüsü tarafından başvuru incelenir ve şekli şartların yerine getirilip getirilmediği, gerekli evraklarla birlikte kontrol edilir.