Web Sitesi Tasarım Süreci

Web Sitesi Tasarım Süreci

Bütün sırlarımı vermek istemiyorum. Ama bugün, sizlerle birlikte, müşterilerle ve Gerçek Ajans‘taki ekiple normal bir bakış açısıyla, bu süreci sizlerle paylaşacağım.

1. Müşteri hakkında bilgi edinin

İşte Gerçek Ajans’ta, siz (müşteri) hakkında bilgi edinmek için zaman ayırın ve işinize / markanıza profesyonel bir endüstri tasarımı uygulayın. Bir müşteri hakkında öğrenmenin en iyi yollarından biri, bir ankete hazır olmaktır. Soru sormak, müşterinin kim olduğunu ve kim olmak istediğini tanımlamanıza olanak tanır.

Örneğin, “Neden yeni bir web sitesine sahip olmak istiyorsunuz veya mevcut sitenizin yeniden tasarlanmasını istiyorsunuz?” “Kim olmak istiyorsun, nasıl tasvir edilmek istiyorsun?”.

Bu aynı zamanda renkler, mevcut logo (olası yükselme fırsatı) gibi markalama unsurları hakkında soru sormak için de iyi bir zamandır. Bu anketlerin tüm internet üzerinde örnekleri vardır ve her tasarımcı farklıdır, bu yüzden kendi özel setinizi oluşturmaya değer olabilir. sorular.

2.  Taslak Oluşturma

Süreçteki bir sonraki adım, öğrenmiş olduğunuz bilgilere dayanarak taslak hazırlamaktır

3. Onaylamak için Ekiple Taslak & Fikirleri Paylaşın

Taslaklar tamamlandığında, meslektaşlarınızla paylaşmanın zamanı geldi. 15 dakikalık bir görüşme yapın ve oluşturduğunuz şeyleri gözden geçirin ve her bir sayfayı onlara tek tek açıklayın. Ekibinizde taslakta herhangi bir soru veya değişiklik varsa,  göndermeden önce bunları yaptığınızdan emin olun.

4. Taslağı Müşteriye Gönder ve Onay Al

Artık taslak düzeltildi, hazırlandı ve temizlendi, bunları müşteriye göstermeye ve (umarız) onay almaya hazır olmalısınız. Onay, taslak tasarımın omurgası olduğu için önemlidir. Onay olmadan, müşteri tasarım aşamasında yön değiştirdiğinde geri çekilecek çok şey olmayacak. Herhangi bir değişiklik varsa, mantıklı oldukları sürece onları yapın. Geri dönüşü olmayan geri bildirimlerle geri dönerlerse… onları dışarıya çağırmak ve “Öyle, bu yüzden de böyle değil, anlam ifade etmiyor” diyebilirsiniz. Tasarımcı otorite olmalı ve şeylerin neden böyle olduklarını açıklayabilmelidir. Aksi takdirde, müşteri tarafından itileceksiniz.

5. Ana Sayfa Tasarımına Başlamak

Gerçek büyünün başladığı yer burası. Şimdi doldurulmuş anket formunuzu, toplantı notlarınızı, taslağınızı, açık fotoğrafçılığınızı çıkartın ve başlayın! Sahip olduğunuz her şeyi gözden geçirdiğinizden emin olun, böylece burada bir anı kaçırmayın. Aletler ve sürücüler var. Yakında, proje hayata geçirildi.

6. Takımla paylaş ve herhangi bir sorunu çöz

Çoğu zaman, takım arkadaşlarınızın bir projeyle ilgili söyleyecekleri önemli şeyler vardır, bu yüzden geri bildirim alırken daima açık fikirli olmayı unutmayın. Herkesin anlayabilmesi için tasarım sırasında yaptığınız bazı kararları açıklaya bildiğinizden ve geri verdiğinizden emin olun. Sorun varsa, çevrelerinde yolları bulun. Böyle bir şey olursa, hep kendime “her zaman başka bir yol var” diye düşünüyorum. Genellikle var!

7. İstemciye & Gözden Geçirmeye Sunma

İşte gerçek anı! Bu, müşteriye 8 saatlik işinizin neye benzediğini gösterdiğiniz toplantıdır! Bu garip gelebilir ama müşteriye tasarımını gösterdiğinde, yüzlerine bak. Bu ilk izlenim ve ilk bakışta onların ifadeleriyle nasıl hissettiklerini anlayabilirsiniz. Onu sevebilirler ya da bundan nefret edebilirler. Her iki durumda da, onlara hitap etmeli ve sahip oldukları sorunları ele almalısınız. Unutmayın, açık fikirli olun! Toplantıda sahip oldukları konuları toplantıda belgeleyin ve en iyi şekilde düzeltmenin yollarını bulun.

8. Son Değişiklikleri Yap ve Onay Al

Değişiklikler / sorunlar doğru bir şekilde belgelendikten sonra. Onlara hemen çalışmaya başlayın, zihninizde taze olduklarında bu şeyler üzerinde çalışmak en iyisidir. Daha sonra onay almak için çalışmanızı tekrar gönderin.

9. İç sayfa tasarımlarına başlar

Tüm iç sayfalar her zaman tasarlanmamıştır çünkü zaman alıcı olabilir, ancak müşterinin ne beklemesi gerektiği konusunda daha net bir fikre sahip olması için en az 2 veya 3 tasarımın gösterilmesi gereken bir şey olması her zaman iyidir. Bazı sayfalar, ihtiyaç duyulanlara dayanarak oldukça benzersiz olabilir, bu nedenle bu sayfa türlerini iç sayfa tasarımlarınıza dahil ettiğinizden emin olun. Ana sayfa tasarımında olduğu gibi, her şeyin anlamlı olduğundan emin olmak için bunu ekibinizle gözden geçirmeniz gerekir. Bir elin nesi var iki elin sesi var!

10. İnceleme ve müşteriye gönder

Zaten bir ana sayfa tasarımına sahip oldukları için bir toplantı her zaman gerekli değildir. Ancak, müşteriye gönderir ve onay ister veya geliştirme başlamadan önce son değişiklikleri yapmak isterlerse.

11. Geliştirme Ekibi ile Tasarım ve Paylaşımı Paketleyin

Tasarımlarınızı kesin! Bu, resimler, simgeler, logolar ve daha fazlası anlamına gelir. Geliştirme ekibine yazı tiplerini, yazı tipi boyutlarını, renkleri ve diğer marka öğelerini gösteren bir stil kılavuzu sağlayın. Ekibiniz seninle aynı sayfaya getirildikten sonra, işin burada bitmiyor. Geliştirme ekibini, müşteriyle paylaştığınız vizyon boyunca yönlendirmelisiniz. Bazen takımınızın ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak kod yardıma ihtiyacınız olacaktır. Yine de, görüntünün tasarım dosyalarına mümkün olduğunca ya da mümkün olduğunca yakın olduğundan emin olmak sizin işinizdir.

Son olarak, tasarım işini yaparken ekibinizin ve müşterinizin yolda kalmasına izin verdiği için onay adımlarını atmanızın önemli olduğunu unutmayın. Müşteriyi daha fazla dahil olmaya zorlar ve internette kimler olmak istediklerini düşünür. Öğeler onaylandığında, bir projenin geriye doğru hareket etme şansını azaltır. Projeler kolayca geriye doğru hareket edebilir ve böyle bir kavramın gerçekleşmesini önlemek için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmak önemlidir.

Bu gönderiyi paylaş