Mobil Uyumlu Web Tasarımı; Bir Sıralama Faktörü mü?

Mobil Uyumlu Web Tasarımı; Bir Sıralama Faktörü mü?

Önde gelen Arama Motoru, RWD’nin (Responsive Web Design) tercih edilen mobil yapılandırması olduğunu açıkça ortaya koydu. Bu, RWD’yi kullanmanın muhtemelen bir sıralama artışı sağlayacağını tasarımcılara bir ipucu veriyor.

“ABD dahil 10 ülkede bilgisayarlarda olduğundan daha fazla Google araması mobil cihazlarda gerçekleşiyor” ya da Google‘ın “Mobilegeddon” güncellemesine verdiği önemi göz önünde bulundurarak, mobil yapılandırmanın SEO‘ nun geleceğinin büyük bir parçası olduğuna dair bir sır değil. ve genel olarak dijital pazarlama.

“Her iki dünyada da [bir site] çalışmasının [mobil ve masaüstü] için iyi bir yolu, kullanıcının cihazının / ayarlarının boyutuna uyum sağlamak için duyarlı web tasarım teknikleri kullanan bir siteye sahip olmaktır.” -John Mueller

Artık, Google’daki gerçek başarının, başarılı bir mobil etkinliğe sahip olmakla doğrudan orantılı olduğu bir gerçektir. Ancak, bir mobil web sitesi tasarlarken üç seçenek vardır: duyarlı, uyarlanabilir ve geleneksel mobil siteler.

Daha sonraki ifadede, Google’ın duyarlı web tasarımını tercih ettiği görülüyor. Bu tasarım yaklaşımı, aynı HTML ve URL yapısını korurken aynı zamanda masaüstü, tablet ve mobil cihazlara farklı kullanıcı deneyimleri sunmak için akışkan, orantılı ızgaralar, esnek görüntüler ve çeşitli CSS stili kuralları kullanır. Site cihaza göre küçülür veya büyür.

Duyarlı web tasarım sayfası, “Biz [Google], duyarlı web tasarımı kullanmayı önerdi çünkü…” diyor ve ardından, yanıt veren tasarım, Google kaynaklarını kurtarıyor, gelişmiş kullanıcı deneyimleri sunuyor ve kötü yönlendirmeler ve parçalanmış bağlantı varlığı gibi SEO tuzaklarından kaçınıyor. .

Google’ın, birkaç yıl önce yinelenen ve düşük kaliteli içeriği azaltmaya yönelik büyük itici gücü ve kurallı etiketleme norm haline geldiğinde, Google’ın kötü HTML için bir siteyi “affedeceğini” söyledim, ancak kaynaklarını boşa harcayan siteleri affetmeyecek.

Aksine, nedensel çalışmalarla kanıtlanana kadar, Altered States’tan ünlü çizgiyle kaldık: “Her şeyin nihai gerçeği, nihai bir gerçek olmadığıdır.”

Her bir konfigürasyon kendi potansiyel SEO fayda ve yükümlülüklerini taşır. Herhangi bir duyarlı, adaptif veya m.Dot sitesi düzgün ayarlanmamışsa, sadece bu yapılandırmayı kullanarak bu yanlışlık üstesinden gelen olumlu bir SEO sıralama faktörü olmayacaktır.

Bununla birlikte, Google’ın genel tercihinin açık olduğunu düşünüyorum: yanıt veren, web yöneticilerinin sitelerini yapılandırmasını istedikleri yoldur. Olumlu bir SEO sıralama faktörü var mı? Henüz değil.

Çok yakın gelecekte bu değişebilir. Bekleyelim ve görelim.

 

Bu gönderiyi paylaş